4 жовтня 2017 року в Українському кризовому медіа центрі відбулася прес-конференція Злочини проти людяності та воєнні злочини. Коли настане відповідальність? На ній  обговорювали проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення гармонізації кримінального законодавства з положеннями міжнародного права» та його важливість в умовах збройного конфлікту, який відбувається на сході України.

Прес-конференція відбувалася за участю:

  • Девіда Доната Каттіна – Генерального секретаря об’єднання  Парламентарі за глобальні дії (PGA)
  • Олександри Романцової – Заступник Голови правління Центру Громадянських свобод
  • Олександра Павліченко – голова Правління Української Гельсінської спілки з прав людини

Системні та масові порушення прав людини протягом 2013-2017 років, що мали місце з боку держави по відношенню до учасників руху Євромайдан, агресія Російської Федерації, Антитерористична операція на території Донбасу, тимчасова окупація окремих територій України та визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду на умовах Римського статуту, викрили невідповідність законодавства України про кримінальну відповідальність викликам часу. Кримінальний кодекс України не передбачає кримінальної відповідальності за злочини проти людяності, за воєнні злочини, що являють собою порушення звичаєвого, а не договірного міжнародного гуманітарного права, не обумовлює можливості передачі осіб у розпорядження МКС, а також можливості визнання та врахування його рішень на території України.

Олександра Романцова Заступник Голови правління Центру Громадянських свобод
Олександра Романцова – Заступник Голови правління Центру Громадянських свобод

Вже третій рік поспіль відбувається збройний конфлікт  на сході України. Оскільки на данний момент Римський статут Україною не ратифікований. Є необхідність щодо внесення змін до Кримінального кодексу України. Це є можливістю змінити власне законодавство, для того щоб воно відповідало міжнародним нормам. І перш за все внести такі поняття, як злочин проти людяності та воєнні злочини, – Олександра Романцова

Недоліки законодавства не дають можливість органам національного розслідування та національній судовій системі здійснити правильну кваліфікацію цих дій як міжнародних злочинів, які не мають термінів давності, що має стратегічне значення для поданих Україною міжнародних позовів проти Російської Федерації. Крім того, на нагальність вирішення цієї проблеми також звернула увагу і Парламентська Асамблея Ради Європи в одній з останніх резолюції №2112 (2016), відповідно до якої Асамблея закликає українську владу «привести своє національне законодавство, включаючи Кримінальний кодекс та Кримінально-процесуальний кодекс, у відповідність з положення міжнародного кримінального права, і, зокрема, включити положення про статус захопленої людини і визначити тортури як тяжкий злочин».

Олександра Павліченко - голова Правління Української Гельсінської спілки з прав людини
Олександра Павліченко – голова Правління Української Гельсінської спілки з прав людини

Для вирішення цієї проблеми робоча група за керівництва Констянтина Задої у рамках платформи “Правозахисний порядок денний” розробила законопроект «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо забезпечення його гармонізації з положеннями міжнародного права». Проте, правозахисна спільнота зіткнулася з проблемою прийняття необхідного законопроекту, оскільки парламентарі та урядовці ігнорують нагальність прийняття потрібних змін до українського законодавства.

 

Українська влада взяла на себе зобов’язання змінити своє законодавство, задля того щоб воно відповідало міжнародним нормам, але як це буде в реальності реалізовано невідомо. Ми стурбовані тим фактом, що ратифікацію Римського статуту було відкладено Україною. Це може може мати погані наслідки у довгостроковій перспективі., – Девід Донат Каттін

Правозахисники України разом з європейськими партнерами  нагадують уряду України про  необхідність здійснення надзвичайно важливих кроків у напрямку міжнародних гуманітарних стандартів. Перш за все це прийняття відповідних законів, які спрямовані на гармонізацію з міжнародним гуманітарним правом вітчизняне кримінальне законодавство. Таким є проект закону  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення гармонізації кримінального законодавства з положеннями міжнародного права».

 

Джерело: http://ccl.org.ua/news/zlochyny-proty-lyudyanosti-ta-vojenni-zlochyny-koly-nastane-vidpovidalnist/